fbpx Będzie zamieszanie!? | Strzelec Opolski

Będzie zamieszanie!?

Będzie zamieszanie!?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Czy grozi nam paraliż rozgrywek piłkarskich?
Aż na trzy sposoby mogą zostać wykluczone z rozgrywek kluby piłkarskie z podokręgu Strzelce Opolskie. Jeśli nie zdołają uzyskać licencji, członkostwa w PZPN oraz kart czipowych dla swoich zawodników, w sezonie 2007/2008 nie zagrają nawet jednego meczu. A najbliższy termin załatwiania formalności mija już 30 lipca!
Jak się okazuje, nie tylko kluby piłkarskiej ekstraklasy mają problem z dopuszczeniem do rozgrywek. Polski Związek Piłki Nożnej zapowiada bezwzględne egzekwowanie wszelkich wymaganych dokumentów, co może się skończyć zdziesiątkowaniem wszystkich lig i klas, w których grają zespoły z naszego powiatu. O powadze sytuacji niech świadczy fakt, że kozielski podokręg PZPN nawet nie drukuje terminarzy rozgrywek, gdyż nie wiadomo, ile drużyn do nich ostatecznie przystąpi!
Wnioski o przyznanie licencji należało składać do 15 maja. Są one ważne przez dwa lata, poprzednie straciły ważność z końcem czerwca. Źle jest z wnioskowaniem o członkostwo w PZPN (wiele LZS-ów do tej pory nie było formalnie członkami związku!). Kto nie zdąży do 30 lipca dostarczyć do Opolskiego Związku Piłki Nożnej wniosku, statutu klubu, wpisu do ewidencji w starostwie powiatowym lub Krajowym Rejestrze Sądowym stosownych wyciągów, nie zagra w sezonie 2007/2008. Złudzeń w tej mierze nie pozostawił na początku lipca w rozesłanym piśmie Janusz Hyziak, przewodniczący Wydziału Gier OZPN.
- Jeśli ktoś bierze udział w rozgrywkach jakiejś organizacji, powinien być jej członkiem. Ma wtedy prawa i obowiązki – uważa Walter Oleks, członek prezydium OZPN.
Po cholerę te czipy?
Najwięcej złej krwi wśród działaczy budzą elektroniczne karty zawodników (tzw. czipy). Od dwóch lat w całym kraju jest bowiem wprowadzany system Extranet. Prawdopodobnie wszystkie kluby z podokręgu pobrały wnioski w sprawie wydania kart czipowych. Klub może mieć licencję, członkostwo, a nie będzie miał dopuszczonych zawodników i nie zagra – ostrzegają działacze OZPN-u.
W klubach podokręgu jest zrzeszonych około 3000 zawodników. Do rozpoczęcia rozgrywek nie otrzymają oni nowych kart elektronicznych. Zostaną dopuszczeni do rozgrywek na podstawie starej karty zawodniczej i złożonego wniosku o wydanie czipowej. Jedyny plus jest taki, że 16 zł opłaty płaci się tylko raz, po ukończeniu 18 roku życia. Karta jest formalnie własnością seniora (który teoretycznie powinien za nią zapłacić), niezależnie od transferów. Młodszym zawodnikom wyrabia się je bezpłatnie.
- Karty czipowe powinny dotyczyć zawodowców. Trampkarze i juniorzy to uczniowie i na „wuefie” mogą grać w piłkę, a na boisku już nie. Trzeba będzie odsunąć inne sprawy i to sfinansować – protestują (lecz bez zgody na podanie nazwisk) prezesi niektórych klubów.
- Na tę chwilę jestem przeciwnikiem kart czipowych. To jest niepotrzebne, bo nie jesteśmy technicznie przygotowani do wykorzystania ich przed zawodami w celu sprawdzenia tożsamości zawodników – uważa Walter Oleks.
W związku z wprowadzeniem czipów zmieniają się formularze umów transferowych (trzeba dopisywać datę urodzenia i numer karty czipowej). Nowemu zawodnikowi klub i tak musi wypełnić kartę starego typu i dostarczyć ją do podokręgu z umową oraz wnioskiem o wydanie karty czipowej.
Będzie Sajgon w podokręgu?
13 czerwca tego roku zarząd PZPN podjął uchwałę o wykluczeniu z rozgrywek zawodników, którzy nie złożyli wniosku o wydanie karty elektronicznej (czipowej). Listy zawodników do uprawnienia powinny być składane w podokręgu na 14 dni przed rozpoczęciem rozgrywek. Ponieważ pierwsza kolejka klasy B jest planowana na 15 sierpnia, termin ten mija (formalnie) już 1 sierpnia. A wiadomo, że jeśli wszyscy działacze przyjadą w czwartek lub piątek przed sezonem, nie ma szans, żebyśmy zdążyli ich przyjąć. Jeśli kluby się nie sprężą, grozi nam paraliż rozgrywek. To będzie najcięższy okres w historii podokręgu.
Kolejny problem to brak drużyn młodzieżowych w niektórych klubach. Z tego powodu w klasie B mogą nie zagrać: LZS Poręba, Tempo Grodzisko, Naprzód Jemielnica (według stanu na sezon 2006/2007).
WAR

Odpowiedz